Meil perekonnas on enam vähem kõik leeritatud ja ristitud. Alustades minu vanavanaemast. Tema käis leerikoolis üsna varakult. Tema ajal oligi kombeks käia leerikoolis väga varakult. Ükspäev vaatasin ta leerikooli pilte (?) ja tunnistust. Ma otseselt enam ei mäleta kas just tema leerikooli lõpetamise pilte ma nägin aga oma vanaema oma küll. Samuti ka vanaema tunnistust. Pildi peal oli üsna palju lõpetajaid. Ütleme, et umbes 30-40 lõpetajat. Vanavanaema käis ka 50 aastat hiljem leerikooli kokkusaamisel. Ka see pilt oli tehtud ja albumisse pandud.

Minu ema käis leerikoolis üsna hilja. Enam vähem siis kui Andri oli saanud kuskil 2 aastaseks. Kui emps läbis leerikooli siis ristiti mind ja Andrit ära. Mina olin 13-aastane. Ma mahtusin täpselt piiridesse kuna 14-aastaselt saab ise ennast ristida nii, et tuleb läbida leerikool. Ristimiseks oli vaja ka ristivanemaid. Minu ristivanemad on Avo ja Jane. Minu ja Andri ristimise päev on 17.juuli 2012. Meie kodu kirikuks on kõigil Tallinna Jaani kirik.

img_0032

Mina läksin aprilli kuus (2019) leerikooli. Leerikool oli iga kolmapäeva õhtul. Kestis 2 tundi ja oli väike söögipaus. Vahepeal olid tunnid ka pühapäeval. Pühapäeviti oli pikem päev kuna sai käidud jumalateenistusel. Jumalateenistused mulle meeldivad. Kirikus on mõtted nii vabad. Jutt on nii liigutav. Vahepeal hoian pisaraid tagasi ja kui pisara kraan lahti läheb siis ega pidama ei suudagi jääda. Vähemalt on mul nii. Ükskord ei saanud ma minna ühele sünnipäevale kuna ei teavitatud mind sellest, et mind oodatakse ilma lapseta. See tegi mulle üsna haiget kuna oleks võinud ju lihtsalt öelda seda ja ma oleksin otsinud hoidja. Selle asemel öeldi mulle alles siis seda kui oleksin ääre pealt kodust liikuma hakanud. See oli väga nõme käitumine. Väga nõme! Ja just sellel nädala pühapäeval käisin ma ka jumalateenistusel kus vaimulik rääkis lastest ja mõndade inimeste suhtumisest lastesse. Kirik, kui pühakoht, on kõigile avatud ja vaimulik rääkis kõnes, et ühele emale pakus üks vanem naisterahvas raha, et ta lahkuks lapsega kirikust. Laps oli natukene jumalateenistuse ajal häält teinud ja sellepeale oli raha pakutud. Vaimulik rääkis sealt edasi juttu mis läks väga hinge ja justkui kirjeldas minu tundeid ning mõtteid, mis oli sellel hetkel kui sain teada, et ei olegi oodatud sünnipäevale kuna mul on laps endaga. See selleks. Neid tühjaks nutmisi on mul veelgi jumalateenistusel olnud.

Leerikooli juurde kuulub ka leerilaager. See oli väga põnev. Toimus see Pilistveres. Viljandi kandis. Pilistvere on väga kaunis ja ilusa loodusega koht. Seal on väga kaunis järv ja väike liiva ala. Seal on kohalik väike kirik, kes igal pühapäeval teeb jumalateenistust ainult mõnele inimesele. Leerilaagri jooksul osalesime ka sealses jumalateenistuses. Seal oli tunda seda maahõngu ja ilmselt kunagi olidki sellised kirikud. See kirik tekitas tunde nagu oleksin mitu kümmend aastat tagasi rännanud ja kirikusse läinud. Kirik oli külm ja õhk oli paks. Puudu oli vaid kõrged laulu hääletoonid ja rahvas, kes jumalateenistuse psalme laulavad.

Leerilaager oli väga energiat toitev. Leerilaagri toidud olid imelised. Ma võtsin lausa mitu kilo juurde. Seltskond oli imeline ja õhkkond väga tore. Me õppisime ja kordasime leeritööks kuna enne jumalateenistust oli meil niiöelda eksam. Ühel päeval tegime vabatahtliku tööd Pilistveres. Me panime puud riita. Meid leerilaagris oli päris palju inimesi ja kõik olid väga tublid. Isegi Hanna aitas kaasa. Leerilaagris oli veel 2 last lisaks Hannale. Lapsed pidasid väga ilusasti vastu. Hanna ja Mirell põhilised mängisid omavahel kuna nende vanusevahe oli väga väike. Hanna 3-aastane ja Mirell sai hiljuti 5-aastaseks. Kolmas laps oli vist veidi alla kui 2-aastane. Täpselt kahjuks enam ei mäleta.

Leerilõpetamine oli minul 9.juunil. Just siis kui oleksin pidanud minema Londonisse. Kahjuks jäin ma päev varem haigeks. Õnneks või kahjuks sain ma 9.juuniks terveks. Kuna ma ise olin koguaeg valmistunud Londoniks siis olin kindel, et lõpetan alles talvel leerikooli. Kuid lõpetasin siiski 9.juunil. Lõpetamisega jäin ma siiski võlgu kaks asja. Mõtisklus ja vestlus vaimulikuga. Mõtiskluse tegin kuskil nädal enne Hanna ristimist ära ja vestlesin vaimulikuga mõned päevad tagasi. Kuna minu tunnistuse peale oli kirjutatud mu nimi valesti siis sain peale lõpetamist uue tunnistuse kuid jäi puudu ühe vaimuliku allkiri. Just selle sain ma siis kui vestlesin vaimulikuga. Nüüdseks on kõik võlad likvideeritud ja tunnistuski õige.

img_0034

Hanna ristimine toimus 29.juunil.2019. Hanna ristimisega ei läinud kõik libedalt kuna üks ristivanem jäi peaaegu 20minutit hiljaks. Alustasime ilma temata aga õnneks jõudis ta õigel ajal kohale.

Hanna ristimiseks varusin ka paberit, et juhuks kui peaksin nutma hakkama. Kui oli leerikooli lõpetamine siis varusin väga palju paberit ja lõpuks ma ei kasutanudki seda. Minult lausa küsiti paberit. Nüüd kui mõtlen siis oleks pidanud varuma paberit vastupidiselt. Samas sain oma kahe paberiga väga hästi hakkama. Kogu talitusega jäin ma väga hästi rahule. Kõik oli ilus ja rõõmsad ning ilusad laulukesed olid meil. Kuid kurb olen selle üle, et ma unustasin Marcuse vanemaid kutsuda. Nad olid mul meeles aga kogu selle tralliga läks mul meelest lihtsalt ära. Oleksin tahtnud neid väga sinna aga vahepeal läksin emaga tülli ja ettevalmistused, asjade tellimine jne. Lihtsalt aeg läks nii kiirelt, et ununes. Sellest on mul meeletult kurb kuna sündmus ju ühekordne. Lisaks need kes tulla ei saanud.

Peale ristimist läksime Muugale sööma. Emps tõi vanavanaema ka Muugale istuma. Ta sai päikest võetud ja suveilma nautida. Meil läks hästi, et ilm oli ilus aga samas oli tuuline. Kartsin, et sajab aga õnneks mitte. Nii, et mõnes mõttes läks väga hästi aga olen kurb oma unustatu osas.

10e60257-34fc-4905-a5ae-38add3af8e1d